Entity reference (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Label
fr: Étiquette

en: Default
fr: Par défaut

en: Node
fr: Nœud

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Sort by
fr: Trier par

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Search fields
fr: Champs de recherche

en: Target type
fr: Type cible

en: Taxonomy index
fr: Index de la taxonomie

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: No link
fr: Aucun lien

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: Show links
fr: Afficher les liens

en: View mode
fr: Mode de visualisation

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Sort field
fr: Champ de tri

en: This field reference another entity.
fr: Le champ référence une autre entité.

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Display the label of the referenced entities.
fr: Afficher l'étiquette des entités référencées.

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fr: Afficher les entités référencées rendues par entity_view().

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier l'étiquette à l'entité référencée

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité @entity_type(@entity_id). Interruption du rendu.

en: Referenced Entity
fr: Entité référencée

en: Provides a field that can reference other entities.
fr: Fournit un champ qui peut référencer d'autres entités.

en: @entity entity referenced from !field_name
fr: Entité @entity réferencée par !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
fr: @entity référençant @target_entity depuis !field_name

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
fr: L'entité référencée (@type : @id) est invalide.

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Autocomplete (Tags style)
fr: Autocomplétion (style Étiquettes)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fr: Simple (avec filtre optionnel par paquet)

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fr: Les paquets de l'entité pouvant être référencés. Facultatif, laisser vide pour tous les paquets.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui est référencée via le champ !field_name

en: Referencing entity
fr: Entité référante

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui référence @target_entity via !field_name

en: Don't sort
fr: Ne pas trier

en: A property of the base table of the entity
fr: Une propriété de la table de base de données de l'entité.

en: A field attached to this entity
fr: Un champ attaché à cette entité.

en: Sort property
fr: Propriété de tri

en: @label (column @column)
fr: @label (colonne @column)

en: Test behavior
fr: Tester le comportement

en: Test instance behavior
fr: Tester le comportement de l'instance

en: The selected behavior handler is broken.
fr: Le gestionnaire de comportement sélectionné est cassé.

en: The selected selection handler is broken.
fr: Le gestionnaire de sélection sélectionné est cassé.

en: Display the id of the referenced entities.
fr: Afficher l'id des entités référencées.

en: Render Views filters as select list
fr: Afficher les filtres Views sous forme de listes de sélection

en: The entity type that can be referenced through this field.
fr: Le type d'entité qui peut être référencé par ce champ.

en: Field behavior setting
fr: Paramétrage du comportement du champ

en: Instance behavior setting
fr: Paramétrage du comportement de l'instance

en: There are no entities matching "%value"
fr: Il n'y a aucune entité correspondant à "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
fr: Plusieurs entités sont appelées %value. Précisez celle que vous voulez en ajoutant l'id entre parenthèse, par exemple "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
fr: Plusieurs entités correspondent à cette référence : "%multiple"

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
fr: La vue %view_name n'est plus éligible pour le champ %field_name.

en: Views: Filter by an entity reference view
fr: Views : filtrer par une vue d'entité référencée

en: Entity Reference Source
fr: Source Entity Reference

en: Entity Reference list
fr: Liste Entity Reference

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
fr: L'affichage @display nécessite de sélectionner un champ de recherche pour fonctionner correctement. Voir les paramètres du format de liste d'Entity Reference.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
fr: L'affichage @display utilise le champ %field comme champ de recherche mais le champ n'est plus présent. Voir les paramètres du format de liste d'Entity Reference.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fr: Choisir le(s) champ(s) sur le(s)quel(s) effectuer la recherche lors de l'utilisation du widget d'autocomplétion.

en: Entity selection
fr: Sélection d'entité

en: Do not display links
fr: Ne pas afficher les liens

en: Do something on load!
fr: Faire quelque chose lors du chargement !

en: Do something on insert!
fr: Faire quelque chose lors de l'ajout !

en: Do something on update!
fr: Faire quelque chose lors de la mise à jour !

en: Do something on delete!
fr: Faire quelque chose lors de la suppression !

en: The views entity selection mode requires a view.
fr: Le mode de sélection d'entité par vues requiert une vue.

en: ID: !id
fr: ID : !id

en: - Restricted access -
fr: - Accès restreint -
